Střelecká soutěž O pohár předsedy ČsOL

V nedělním dopoledni 26.11. jsme se po delší odmlce opět zúčastnili střelecké soutěže O pohár předsedy ČsOL. Soutěž sestávala ze tří disciplín, první byla střelba z pistole CZ 75B ráže 9 x 19 na terč ve vzdálenosti 25m, střelba ve stoje 10 + 3 nábojů v čase 1 minuty.

Číst dál: Střelecká soutěž O pohár předsedy ČsOL

Den válečných veteránů 11.11.2017

V sobotu 11.11. jsme se zúčastnili Dne válečných veteránů na Moravském náměstí v Brně, kde byla v roce 2016 založena tradice zapíchnutí „ Tisíce křížů pro veterány“ do trávníku před sochou vojáka. V letošním druhém ročníku organizátoři opět nechali vyrobit tisíc dřevěných křížků se symbolem vlčího máku, které příchozí zapichovali do trávníku.

Číst dál: Den válečných veteránů 11.11.2017

28. 10. 2017 – 99. výročí vzniku Československé republiky

Na mnoha místech naší vlasti si lidé připomenuli 99. výročí vzniku ČSR. Náš klub se v legionářských uniformách účastnil obou pietních aktů v Brně.

Číst dál: 28. 10. 2017 – 99. výročí vzniku Československé republiky

Beseda se ZŠ Sokolnice

Pro děti ze základní školy Sokolnice jsme uspořádali besedu na téma: Československé Legie a vznik ČSR. Malou výstavku výstroje a výzbroje jsme doplnili uniformami, ve kterých bojovali Legionáři v zahraničních armádách.

Číst dál: Beseda se ZŠ Sokolnice

Pálava 1938/2017

V sobotu 14. 10. 2017 proběhl v pořadí již osmý ročník podzimního přechodu Pálavy vojáků armády 1. Republiky československé, četnictva, legionářů a Slovácké brigády.

Číst dál: Pálava 1938/2017

Den uniformovaných sborů Kroměříž

V sobotu 7. října. 2017 jsme se zúčastnili již tradiční události, 4. ročníku „Dne uniformovaných sborů", který pořádalo město Kroměříž společně s Technickým muzeem Brno a kluby vojenské historie.

Číst dál: Den uniformovaných sborů Kroměříž

80. výročí úmrtí TGM

U sochy našeho prvního prezidenta Tomáše Garrique Masaryka, před Lékařskou fakultou Masarykovy University, jsme si pietním shromážděním připomenuli 80. výročí jeho úmrtí. Pietní akt tentokrát zorganizoval Magistrát města Brna, za účasti představitelů Univerzity Obrany a ostatních institucí.

Slavnostní odhalení pamětní desky

Ve středu 13. září v 17 hodin odpoledne, proběhl slavnostní akt spojený s odhalením pamětní desky u židenických kasáren v Brně.
Zhotovení desky inicioval Klub vojenské historie 43. pěší pluk Brno z. s. za finanční podpory Československé Obce Legionářské. Záštitu nad událostí převzal primátor statutárního města Brna Ing. Petr Vokřál.

Pamětní deska byla odhalena k 97. výročí oficiálního vzniku brněnského Pěšího pluku 43 a bude připomínat hrdinství vojáků, kteří v lednu 1933 úspěšně potlačili pokus o fašistický převrat. Jednalo se o jedinečnou událost svého druhu v Československu v období první republiky, která doposud neměla v naší historii obdoby. V noci z 21. na 22. ledna provedla skupina, která měla více jak 60 členů československé strany Národní obce fašistické (NOF) pokus o násilné převzetí kasáren, jež se zapsalo do historie jako Židenický puč. Během dvouhodinného incidentu se projevila obdivuhodná duchapřítomnost a chrabrost tamějších vojáků. Akce si vyžádala jednoho mrtvého a tři těžce raněné. Strůjcem celého přepadení byl bývalý důstojník npor. Ladislav Kobsinek, jenž před svým předčasným odchodem z armády sloužil právě u židenického pluku. Celou událost přiblížila divákům ve svém krátkém obeznámení historička Technického muzea Brno Mgr. Dana Vedra.

Členové Klubu vojenské historie 43. pěšího pluku Brno a Klubu policejní historie Brno nastoupili v dobových uniformách s replikou bojového praporu.
Samotného odhalení se zhostil hejtman Jihomoravského kraje JUDr. Bohumil Šimek a předseda Československé Obce Legionářské Brno 1., Ing. Jaroslav Jarolím. Svou účastí akci podpořila starostka městské části Královo Pole Ing. Karin Karasová a místostarostka městské části Židenice Mgr. Monika Doležalová.

Sraz veteránů Břeclav

Dne 9. září 2017 jsme se v Břeclavi, v lanovém centru Hájenka park, zúčastnili 2. ročníku srazu veteránů – velorexů, kde jsme nejen pro účastníky srazu, ale i pro širokou veřejnost prezentovali výcvik, výstroj a výzbroj armády 1. Československé republiky.

Vojenský den Strážnice

S koncem prázdnin se konal již 5. ročník Vojenského dne, který pořádal KVH Slovácko ve strážnickém skanzenu. Letos byly hlavními tématy ukázek z první světové války – Zborov 1917, boje našich legionářů na ruské frontě a Kobarid 1917 – boje na italské frontě, ke 100. výročí těchto bitev.